Aliance chce omluvu po mluvčím Ministerstva financí

Připojujeme k Národní radě osob se zdravotním postižením ČR, která žádá omluvu za politováníhodný výrok mluvčího Ministerstva financí Stefana Fouse. Ten pro Český rozhlas odůvodnil zamítnutí valorizace příspěvku na péči tím, že dávka „často může fungovat jako přilepšení k příjmu domácnosti.“

Jakkoli chápeme, že i systém dávek pro lidi s postižením je nutné nastavovat efektivně, rétoriku Ministerstva financí jednoznačně odmítáme. Rodiny lidí s postižením nezřídka žijí nejen na hraně psychického i fyzického vyčerpání, ale také často na hranici chudoby. Implikovat, že by pro ně valorizace příspěvku byla jakýmsi luxusem navíc, je nevkusné a asociální.

Jen v minulém roce podle našich výpočtů klesla kupní síla příspěvku o celých 19 %. Lidé s postižením si kvůli tomu mohou dovolit zaplatit ještě o pětinu méně asistence než před tím. To znamená, že mají ještě méně času nejzákladnější úkony péče – jako je hygiena, konzumace jídla či polohování. Pečující rodiny si mohou dovolit zaplatit o pětinu méně odlehčovacích služeb.

Valorizace tedy rozhodně není luxusem, ale pouhou podmínkou toho, aby desetitisíce rodin mohly žít alespoň o fous důstojněji než nyní! Ostatně proto jsme na podzim spustili výzvu www.NeberteNamSvobodu.cz, ve které najdete podrobné důvody pro zvýšení příspěvku.

Tisková zpráva NRZP ČR