Stát musí spravedlivě posuzovat, jakou podporu lidé s postižením potřebují pro důstojný život 

Aliance pro individualizovanou podporu (AIP) představuje poziční dokument shrnující zásadní problémy současného systému příspěvku na péči, spolu s doporučeními, co je nutné u příspěvku na péči změnit, aby lépe vyhodnocoval, kolik podpory a péče lidí s postižením pro důstojný život potřebují. Zveřejňujeme také výsledky šetření mezi členskými organizacemi AIP.  Oba materiály jsou dalším krokem v advokační práci AIP zaměřené na prosazování systémových změn ve prospěch lidí se zdravotním postižením a jejich pečujících. 

Výsledky šetření Zkušenosti členských organizací AIP s příspěvkem na péči, které proběhlo v květnu 2024, ukazují, že současný systém posuzování a přiznávání příspěvku na péči selhává v zachycení skutečných potřeb žadatelů. Devět z deseti organizací potvrdilo, že relevantní potřeby jejich klientů nejsou uznávány, zejména v oblastech dohledu, mobility či kognitivních potíží. Podle 70 % organizací posuzování opomíjí důležité oblasti, které mají zásadní význam pro dlouhodobou kvalitu života a začlenění osob do společnosti. Posuzovací proces je často vnímán negativně kvůli zdlouhavosti, neadekvátním výsledkům řízení a odvolání, regionálním rozdílům nebo přeposuzování. Celkově závěry dokládají, že systém vykazuje zásadní nedostatky v adekvátnosti a transparentnosti, což negativně ovlivňuje efektivitu a spravedlivost podpory. 

Poziční dokument AIP upozorňuje na klíčové problémy současného systému příspěvku na péči, který často nedokáže zachytit skutečné potřeby žadatelů a postrádá spravedlivé a jednotné posuzování. Mezi výzvy patří také chybějící valorizace, administrativní složitost a formální přístup posuzujících orgánů. Dokument předkládá návrhy k zefektivnění procesu a vyvážení role zdravotního a sociálního posudku, nastavení spravedlivějšího posuzování, které by lépe reflektovalo individuální potřeby žadatelů – zejména prostřednictvím posuzování skutečné potřebné péče a k nastavení adekvátní výše příspěvku na péči a udržování jeho kupní síly. 

Oba materiály jsou k dispozici členským organizacím AIP, ale také dalším aktérům hájícím zájmy lidí se zdravotním postižením a pečujících. Dokumenty mohou využít v advokační činnosti v oblasti příspěvku na péči, použít jako podklad pro argumentaci a formulaci potřeb a požadavků při jednání se státními institucemi, legislativci či politickými činiteli, a to s cílem dosáhnout změn v systému, které lépe reflektují skutečné potřeby lidí se zdravotním postižením a jejich rodin.