Když vás přebaluje manželka, je to hrozný pocit

Když vás přebaluje manželka, je to hrozný pocit

Je tu další díl našeho dokumentárního seriálu #ProPodporu! Tentokrát se věnuje složité situaci lidí po úrazu či jiném vážném zranění. 

„Před rokem jsem málem umřel. Praskla mi aorta. Od prsou dolu jsem ochrnul,“ popisuje svůj životní zvrat hrdina nového dílu Petr Kyjovský. Z běžného života se znenadání ocitl na jednotce intenzivní péče, aniž byl schopen mluvit nebo se hýbat.

Jak mu v této situaci pomohl náš zdravotní a sociální systém? Ze začátku mu nepomohl vůbec. Z JIPky totiž pana Kyjovského nesmyslně přeložili na neurologii, kde mu nedovedli poskytnout takovou péči, kterou potřeboval. Jeho zdravotní stav se tam paradoxně ještě zhoršil. „Kdyby zůstal v té nemocnici, tak by dneska ležel a nehýbal se,“ říká jeho manželka Marina – s dovětkem, že by možná už ani nebyl mezi živými.

Obrat k lepšímu přišel až se soukromou klinikou, kterou jejímu muži zaplatil jeho bývalý zaměstnavatel. Odtud se pak pan Kyjovský konečně dostal na spinální jednotku, kam se svou diagnózou patří, a také ho čekaly dlouhé měsíce rehabilitace v Kladrubech.

Jenže když rehabilitujete v Kladrubech, těžko můžete v Praze vyřizovat invalidní důchod a další sociální dávky. A přesně takové nástrahy líčí náš sociální systém na ty, kterým by měl ve skutečnosti pomáhat.

Nyní už sice Petr Kyjovský žije se svou manželkou doma, ale kvůli špatné dostupnosti sociálních služeb nemá zajištěnu péči, kterou by k důstojnému životu potřeboval. „Jsem zvyklý, že vás zdravotnický personál přebaluje, ale když to dělá vaše žena, je to hrozný pocit,“ popisuje drsnou realitu pan Kyjovský. „Kdybych ji neměl, byl bych asi někde v ústavu,“ dodává.

Peripetie, které prožil, jasně dokazují, že náš sociální a zdravotní systém nefunguje, jak má. 

Proto je nutné prosadit takové změny, aby

  • oba systémy člověku s trvalými následky synergicky pomáhaly se rychle adaptovat na novou situaci, nikoli mu ještě házely klacky pod nohy;
  • člověk po úrazu či jiné zdravotní komplikaci mohl využívat takový objem podpory terénních a ambulantních služeb, aby mohl nadále žít důstojně a naplno;
  • se z jeho rodinných příslušníků nemuseli stát pečující na plný úvazek, kteří musí opustit své zaměstnání, své koníčky a vůbec celý svůj dosavadní život.

Aliance pro individualizovanou podporu přesně takovéto změny prosazuje.

Jestli vás příběh Petra Kyjovského zaujal, budeme vám moc vděční za jeho šíření. Video najdete  na Facebooku zde. A pokud byste rádi hrdinu 5. dílu podpořili finančně, můžete využít přímo jeho sbírkový účet 2282391001/5500. 

Moc děkujeme!

—–

Autoři dílu

Provázel: Jenda Žáček

Kamera: Milan Bureš

Zvuk, střih a kamera: Jan Hála