Připojte se k výzvě proti zdražování sociálních služeb

Neberte nám svobodu – Nezdražujte sociální služby! 

Důrazně vyzýváme ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, aby zastavil jednostranné zdražování cen, které lidé s postižením platí za terénní a ambulantní sociální služby. Jakékoli zvyšování těchto klientských úhrad musí nutně jít ruku v ruce s valorizací příspěvku na péči, jinak lidé s postižením a jejich rodiny přijdou o drahocennou část své svobody, které již tak mají málo! 

Už při samotném startu se k výzvě připojilo na 40 rodičovských, pacientských, servisních a odborných organizací, které se zabývají podporou lidí s postižením či chronickým onemocněním. 

My všichni jsme hluboce znepokojeni tím, že Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje od 1. ledna 2023 zvýšit maximální možné úhrady, které mohou poskytovatelé sociálních služeb účtovat svým klientům za poskytnutí péče. Jsme rozčarováni o to víc, že plán nepočítá s adekvátním zvýšením příspěvku na péči. Máme velké obavy, že naprostá většina poskytovatelů kvůli současné inflaci zvýší úhrady na maximální možnou úroveň, ale jejich klientům zůstanou na zaplacení zdroje stejné. 

Zdražení o 20 korun za hodinu výrazně zhorší finanční dostupnost terénních a ambulantních služeb, která je už tak nízká. Lidé s postižením budou moct dovolit zaplatit ještě méně služeb než nyní. To bude mít velmi negativní dopad na kvalitu života jich samotných i jejich rodin.

Ze srdce děkujeme za každý podpis a prosíme o šíření výzvy na sociálních sítích i jinde.